Ritual hare mask 1950¶

Tags¶
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 6 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 7398 |
| Triangle Count Applied | 7398 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.31001943349838257 m |
| Height | 0.8709237575531006 m |
| Original Height | 31.0 m |
| Original Width | 14.0 m |
| Width | 0.37868839502334595 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Mali |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | 1950 |
| Artwork Content Description | wooden Dogon hare mask ritual elongated ears carved eye-holes dotted paint worn patina |
| Artwork Medium | Wood |
| Artwork Title | Ritual Hare Mask |
| Attributed To | Dogon people |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 8496db1e-f74a-4d85-a010-930353d219c5 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://muzea.malopolska.pl/en/objects-list/1915 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |