Nielsen Mermaid 1921¶

Tags¶
Animal Artistic Nudity Figural variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 399988 |
| Triangle Count Applied | 199994 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.47296297550201416 m |
| Height | 0.7598772644996643 m |
| Original Depth | 44.0 m |
| Original Height | 76.0 m |
| Original Width | 78.5 m |
| Width | 0.8141480684280396 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Denmark |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | 1921 |
| Artwork Content Description | mermaid sculpture nude female seated profile fish tail flowing fin smooth white material |
| Artwork Medium | Bronze |
| Artwork Style | Modernism |
| Artwork Title | Mermaid |
| Attributed To | Kai Nielsen |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 7a351c27-d0f6-49b2-84e9-ff9ad0f61081 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KMS5781 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |