Visitation and Nativity 1265¶

Tags¶
Animal Figural Religious variant full variant lite
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 394901 |
| Triangle Count Applied | 394901 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.23074769973754883 m |
| Height | 0.9600000381469727 m |
| Original Height | 96.0 m |
| Original Width | 93.0 m |
| Width | 1.0886259078979492 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Italy |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | 1265 |
| Artwork Content Description | marble relief panel crowded human figures Visitation Nativity infant Christ ox ass classical drapery |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Style | Gothic |
| Artwork Title | Visitation and Nativity (panel from the pulpit of the Baptistery, Pisa) |
| Attributed To | Nicola Pisano |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | c22bbe5f-45c8-41ab-b18d-f2c9de875f04 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS2032 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |