Green Tara 1400¶

Tags¶
Figural Religious variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 5 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 65158 |
| Triangle Count Applied | 65158 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.25742238759994507 m |
| Height | 0.47763076424598694 m |
| Original Depth | 27.3 m |
| Original Height | 47.8 m |
| Original Width | 29.2 m |
| Width | 0.30728694796562195 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Tibet |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | 1400 |
| Artwork Content Description | Gilt bronze seated Green Tara deity crown, jewelry, lotus seat, hand mudra, Tibetan Buddhist |
| Artwork Medium | Metal |
| Artwork Title | Green Tara |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | b991851e-9e31-41cf-b25d-526ba81eb895 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://sketchfab.com/3d-models/green-tara-14th-15th-century-ce-d2e466c95b49453e9fb5858f54a92474 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |