Enshrined Buddha 1850¶

Tags¶
Damaged Figural Religious variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 6 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 54568 |
| Triangle Count Applied | 54568 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.25883349776268005 m |
| Height | 0.4701949656009674 m |
| Original Depth | 27.3 m |
| Original Height | 47.8 m |
| Original Width | 29.2 m |
| Width | 0.3638501763343811 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Myanmar |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | 1850 |
| Artwork Content Description | Seated Buddha statue lacquered red gold serene expression lotus base Myanmar 1850 |
| Artwork Medium | Wood |
| Artwork Title | Enshrined Buddha |
| Attributed To | Myanmar |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 967939eb-9d0f-4a13-bd15-306eba5c0ac8 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://sketchfab.com/3d-models/enshrined-buddha-c-1850-ce-e6a846a1ab9149d3a0614c7b82bcc8eb |
| Introduced In | [1, 0, 0] |