Risen Christ 1520¶

Tags¶
Artistic Nudity Figural Religious variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 900000 |
| Triangle Count Applied | 297000 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.7578343749046326 m |
| Height | 2.510000228881836 m |
| Original Depth | 82.5 m |
| Original Height | 251.0 m |
| Original Width | 74.0 m |
| Width | 0.9595199823379517 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Italy |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | 1520 |
| Artwork Content Description | marble male nude standing full-figure Christ holding cross draped cloth classical Renaissance sculpture |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Style | Renaissance |
| Artwork Title | Risen Christ (Cristo della Minerva) |
| Attributed To | Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | d30a8924-a059-459a-9ca1-95cecbeba7ba |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS422 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |