Head of David 1504¶

Tags¶
Portrait variant full variant lite variant starter
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 400008 |
| Triangle Count Applied | 100002 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.9121774435043335 m |
| Height | 1.3701610565185547 m |
| Original Depth | 67.5 m |
| Original Height | 137.0 m |
| Original Width | 80.0 m |
| Width | 0.9479056000709534 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Italy |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | 1504 |
| Artwork Content Description | marble bust head David Michelangelo male idealized curly hair classical Renaissance |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Style | Renaissance |
| Artwork Title | Head of David |
| Attributed To | Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 33321ccf-0c3a-4b9b-8dce-42e92b9c3f11 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS2232 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |