Crucified Christ 1550¶

Tags¶
Figural Religious variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 6 |
| Material Count | 2 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 11607 |
| Triangle Count Applied | 11607 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.19817019999027252 m |
| Height | 1.126062035560608 m |
| Original Height | 74.0 m |
| Original Width | 113.0 m |
| Width | 0.7496520280838013 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Poland |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | 1550 |
| Artwork Content Description | wooden crucifix, carved Christ, outstretched arms, loincloth, crown thorns, expressive anatomy, 1550 |
| Artwork Medium | Wood |
| Artwork Style | Renaissance |
| Artwork Title | Crucified Christ from St. Jadwiga's Hospital |
| Attributed To | Workshop of Biecz |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 045c7a2a-5438-4d2f-9fb2-ecfe37bb278e |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://muzea.malopolska.pl/en/objects-list/300 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |