Sleeping Faun 200BCE¶

Tags¶
Artistic Nudity Figural variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 400041 |
| Triangle Count Applied | 200019 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 1.3470345735549927 m |
| Height | 2.1599748134613037 m |
| Original Depth | 126.0 m |
| Original Height | 216.0 m |
| Original Width | 148.0 m |
| Width | 1.5752763748168945 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Greece |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -200 |
| Artwork Content Description | Hellenistic reclining faun drunken satyr nude sleeping twisted pose marble sculpture |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Title | Sleeping Faun (Barberini Faun, Drunken Satyr) |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 9a9ee3e6-64c9-433b-8c4f-24bec977db92 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS208 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |