Ram of Amun 700BCE¶

Tags¶
Animal Figural Religious variant full variant lite
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 5 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 89997 |
| Triangle Count Applied | 89997 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 1.7579596042633057 m |
| Height | 1.0668295621871948 m |
| Original Height | 107.0 m |
| Width | 0.6357971429824829 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Egypt |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -700 |
| Artwork Content Description | Egyptian sandstone ram deity Amun statue, pharaoh figure, ram head, shrine base |
| Artwork Medium | Stone |
| Artwork Title | Ram of Amun |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 8d650859-c40c-4474-a898-baeba092a0c3 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://sketchfab.com/3d-models/amun-ram-ashmolean-d29a27f5e2ce483ab3b4d7aae01caa61 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |