Princess of Amarna 1350BCE¶

Tags¶
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 6 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 159980 |
| Triangle Count Applied | 159980 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.549383282661438 m |
| Height | 0.8610237240791321 m |
| Original Height | 21.0 m |
| Width | 0.42516231536865234 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Egypt |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -1350 |
| Artwork Content Description | white alabaster bust elongated skull slender face full lips almond eyes Amarna princess |
| Artwork Medium | Stone |
| Artwork Title | Princess of Amarna |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 0a725d7d-d156-43f3-a4c8-97c6f8b5fed6 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS2225 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |