Kneeling Youth 300BCE¶

Tags¶
Artistic Nudity Figural variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 142361 |
| Triangle Count Applied | 142361 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.5658682584762573 m |
| Height | 1.2000795602798462 m |
| Original Depth | 57.0 m |
| Original Height | 120.0 m |
| Original Width | 79.5 m |
| Width | 0.763596773147583 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Greece |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -300 |
| Artwork Content Description | marble kneeling nude male youth arms raised dramatic Hellenistic pose 300BCE |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Title | Kneeling Youth - possibly Ilioneus, son of Niobe |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | d1fc0bab-8245-41f9-bc38-754223dd53a5 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS248 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |