Head of Hermes 400BCE¶

Tags¶
Portrait variant full variant lite
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 400014 |
| Triangle Count Applied | 100002 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.3764404356479645 m |
| Height | 0.5299974083900452 m |
| Original Height | 53.0 m |
| Width | 0.2658974528312683 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Greece |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -400 |
| Artwork Content Description | marble bust male head Corinthian helmet beard classical Greek pedestal |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Style | Neoclassicism |
| Artwork Title | Head of Hermes |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 779886d1-08e9-4c65-883e-2bfb04d3102a |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS2373 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |