Gaul and his Wife 225BCE¶

Tags¶
Artistic Nudity Figural variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 400052 |
| Triangle Count Applied | 400052 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 1.1449999809265137 m |
| Height | 2.131885051727295 m |
| Original Depth | 112.5 m |
| Original Height | 229.0 m |
| Original Width | 168.0 m |
| Width | 1.5096774101257324 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Greece |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -225 |
| Artwork Content Description | marble sculpture, standing nude male warrior, kneeling draped female, emotional gesture, oval base |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Title | Gaul and His Wife |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | af97e166-82ae-4083-9461-0662ae77831d |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS66 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |