Dying Seneca 300BCE¶

Tags¶
Artistic Nudity Figural variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 400004 |
| Triangle Count Applied | 200002 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.8534709811210632 m |
| Height | 1.2999966144561768 m |
| Original Depth | 86.0 m |
| Original Height | 130.0 m |
| Original Width | 74.0 m |
| Width | 0.7375275492668152 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Greece |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -300 |
| Artwork Content Description | kneeling elderly male nude statue, exposed genitals, anguished expression, classical Seneca |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Title | Dying Seneca |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 2c1315c7-bd4d-40a1-b958-b284bd371b3e |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS2288 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |