Dying Gladiator 225BCE¶

Tags¶
Artistic Nudity Figural variant full variant lite
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 400030 |
| Triangle Count Applied | 400030 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.9846245050430298 m |
| Height | 0.9600000381469727 m |
| Original Depth | 89.0 m |
| Original Height | 96.0 m |
| Original Width | 185.0 m |
| Width | 1.9802403450012207 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Greece |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -225 |
| Artwork Content Description | nude male Gaul warrior kneeling wounded muscular anatomy dying pose shield broken sword torque |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Title | The Dying Gaul (also known as The Dying Galatian or The Dying Gladiator) |
| Attributed To | Epigonus (Epigonos) of Pergamon |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 4bdd5fed-a8d0-43f8-9191-9dfef5164aed |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS1312 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |