Discobolus Roman Copy 450BCE¶

Tags¶
Artistic Nudity Figural variant full variant lite
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 6 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 199750 |
| Triangle Count Applied | 199750 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.5253523588180542 m |
| Height | 1.6999999284744263 m |
| Original Depth | 50.0 m |
| Original Height | 170.0 m |
| Original Width | 115.0 m |
| Width | 1.0707907676696777 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Greece |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -450 |
| Artwork Content Description | marble sculpture male nude athlete discus thrower dynamic twisted pose classical Roman copy |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Style | Neoclassicism |
| Artwork Title | Discobolus (Discus Thrower) — Roman marble copy with modern head |
| Attributed To | Myron of Eleutherae |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | e3703eca-1ccc-44dd-b99b-8a8777fd781e |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS1549 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |