Crouching Venus 300BCE¶

Tags¶
Artistic Nudity Figural variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 400018 |
| Triangle Count Applied | 200008 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.42399710416793823 m |
| Height | 0.875002920627594 m |
| Original Depth | 42.0 m |
| Original Height | 87.5 m |
| Original Width | 56.0 m |
| Width | 0.5604214668273926 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Greece |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -300 |
| Artwork Content Description | marble sculpture crouching nude female Venus modest pose hand covering chest classical Hellenistic |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Title | Crouching Venus |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | d7eae47d-e827-467d-b223-2abc8727690a |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS618 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |