Athena standing with shield 500BCE¶

Tags¶
Figural Religious variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 399994 |
| Triangle Count Applied | 399994 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 1.7050000429153442 m |
| Height | 4.023822784423828 m |
| Original Height | 170.5 m |
| Width | 1.765445351600647 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Greece |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -500 |
| Artwork Content Description | Archaic Greek marble statue Athena standing helmet shield draped chiton aegis |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Title | Athena Standing with Shield |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | ea5c362c-135c-4d89-a11e-f8b245257902 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS2128 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |