Apollo Belvedere 330BCE¶

Tags¶
Artistic Nudity Figural Religious variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 290210 |
| Triangle Count Applied | 145104 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 1.0124480724334717 m |
| Height | 2.3198513984680176 m |
| Original Depth | 126.0 m |
| Original Height | 232.0 m |
| Original Width | 103.0 m |
| Width | 1.4700305461883545 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Greece |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -330 |
| Artwork Content Description | marble statue nude male standing Apollo drapery laurel wreath contrapposto classical |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Style | Neoclassicism |
| Artwork Title | Apollo Belvedere |
| Attributed To | Leochares |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 9c4d3e82-fdd2-4e83-aa46-b1b21e78525d |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS353 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |