Amenemhets sphinx 1800BCE¶

Tags¶
Animal Damaged Figural Portrait variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 6 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 199998 |
| Triangle Count Applied | 99998 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.7102259993553162 m |
| Height | 0.9499495029449463 m |
| Original Depth | 71.5 m |
| Original Height | 95.0 m |
| Original Width | 65.0 m |
| Width | 0.6571462154388428 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Egypt |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -1800 |
| Artwork Content Description | limestone sphinx bust pharaoh Amenemhat stylized nemes headdress uraeus damaged broken nose |
| Artwork Medium | Stone |
| Artwork Title | Amenemhets sphinx |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 51f9b481-9adb-45cf-b1f6-ac7024be8004 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS38 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |