Nielsen Leda with the Swan 1918¶

Tags¶
Animal Artistic Nudity Figural variant full variant lite
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 400004 |
| Triangle Count Applied | 200002 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.8868618011474609 m |
| Height | 1.0999979972839355 m |
| Original Depth | 72.5 m |
| Original Height | 110.0 m |
| Original Width | 82.5 m |
| Width | 0.8218535780906677 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Denmark |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | 1918 |
| Artwork Content Description | reclining nude female figure entwined swan mythological Leda marble sculpture dynamic twisting pose |
| Artwork Medium | Stone |
| Artwork Style | Modernism |
| Artwork Title | Leda with the Swan |
| Attributed To | Kai Nielsen |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | af45e075-cc90-4e74-ba1c-cce279bfb870 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KMS5808 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |