Laocoon 1506¶

Tags¶
Animal Artistic Nudity Figural variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 400096 |
| Triangle Count Applied | 200048 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 1.0685906410217285 m |
| Height | 2.4197888374328613 m |
| Original Depth | 103.0 m |
| Original Height | 242.0 m |
| Original Width | 162.5 m |
| Width | 1.8003406524658203 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | 1506 |
| Artwork Content Description | marble sculpture, Laocoön sons, entwined sea serpents, muscular torsos, dramatic pose |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Style | Renaissance |
| Artwork Title | Laocoön and His Sons (Laocoön Group) |
| Attributed To | Agesander, Athenodoros, and Polydorus of Rhodes |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | cbff093f-6a06-4703-b5bc-90bf4fc0a1ba |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS385 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |