Saint Veronica 1775¶

Tags¶
Figural Religious variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 6 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 67521 |
| Triangle Count Applied | 67521 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.4525969922542572 m |
| Height | 1.5910691022872925 m |
| Original Height | 159.0 m |
| Width | 0.6842765808105469 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Poland |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | 1775 |
| Artwork Content Description | Saint Veronica polychrome wooden sculpture female figure veil sudarium flowing drapery |
| Artwork Medium | Wood |
| Artwork Style | Rococo |
| Artwork Title | Saint Veronica (Veronica with the Veil / Sudarium) |
| Attributed To | Workshop of Kraków |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | e904f9d7-0f72-48cf-ba05-7689cbe86fa5 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://muzea.malopolska.pl/en/objects-list/2408 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |