Young Slave 1520¶

Tags¶
Artistic Nudity Figural variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 399996 |
| Triangle Count Applied | 199998 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.9542736411094666 m |
| Height | 2.559739112854004 m |
| Original Depth | 93.0 m |
| Original Height | 256.0 m |
| Original Width | 73.0 m |
| Width | 0.8933713436126709 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Italy |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | 1520 |
| Artwork Content Description | marble male nude standing unfinished partially carved muscular figure |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Style | Renaissance |
| Artwork Title | Young Slave (Schiavo giovane) |
| Attributed To | Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 010074e0-5ac1-4bfc-8716-b6fca62aeb8a |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS2360 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |