Rondanini Pieta 1560¶

Tags¶
Figural Religious variant full variant lite
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 400004 |
| Triangle Count Applied | 400004 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.7442648410797119 m |
| Height | 1.9000000953674316 m |
| Original Height | 190.0 m |
| Original Width | 70.0 m |
| Width | 0.7426878809928894 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Italy |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | 1560 |
| Artwork Content Description | marble Pietà sculpture, Mary holding dead Christ, elongated figures, unfinished rough forms |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Style | Renaissance |
| Artwork Title | Pietà Rondanini (Rondanini Pietà) |
| Attributed To | Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 29503c2a-8768-4b11-b7a1-51ff7c8998d5 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS2361 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |