Pitti Tondo 1505¶

Tags¶
Artistic Nudity Figural Religious variant full variant lite
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 399996 |
| Triangle Count Applied | 199998 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.1442188024520874 m |
| Height | 0.8870110511779785 m |
| Original Height | 89.0 m |
| Original Width | 83.0 m |
| Width | 0.8073168992996216 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Italy |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | 1505 |
| Artwork Content Description | marble tondo basrelief Madonna seated Child infant Saint John classical drapery Renaissance |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Style | Renaissance |
| Artwork Title | Pitti Tondo (Madonna and Child with the Infant Saint John the Baptist) |
| Attributed To | Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 25a6ff1f-a2c0-4122-9a2f-a793d4fd5ad3 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS2202 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |