Madonna of the Stairs 1490¶

Tags¶
Figural Religious variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 396778 |
| Triangle Count Applied | 198388 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.03647300601005554 m |
| Height | 0.5596213936805725 m |
| Original Height | 56.0 m |
| Original Width | 40.0 m |
| Width | 0.40138983726501465 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Italy |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | 1490 |
| Artwork Content Description | marble relief Madonna Virgin Child seated draped figure stairs background high-relief Renaissance |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Style | Renaissance |
| Artwork Title | Madonna of the Stairs (Madonna della Scala) — The Virgin and Child |
| Attributed To | Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 0f6a37b0-7c0c-492b-9575-2085858eb0f6 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS2358 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |