Dying Slave 1515¶

Tags¶
Artistic Nudity Figural variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 1000006 |
| Triangle Count Applied | 200000 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.5906676054000854 m |
| Height | 2.279993772506714 m |
| Original Depth | 58.0 m |
| Original Height | 228.0 m |
| Original Width | 74.0 m |
| Width | 0.7681786417961121 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Italy |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | 1515 |
| Artwork Content Description | marble sculpture male nude twisting reclining pose arm raised drapery classical Renaissance |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Style | Renaissance |
| Artwork Title | The Dying Slave (Schiavo morente) |
| Attributed To | Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 7c624141-bb53-4902-ba93-4923782f539f |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS87 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |