Bearded Slave 1525¶

Tags¶
Artistic Nudity Figural variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 400000 |
| Triangle Count Applied | 200000 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.9752879738807678 m |
| Height | 2.5901734828948975 m |
| Original Depth | 99.0 m |
| Original Height | 259.0 m |
| Original Width | 88.0 m |
| Width | 0.7268745303153992 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Italy |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | 1525 |
| Artwork Content Description | marble male figure standing bearded nude contrapposto muscular unfinished surface rectangular base |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Style | Renaissance |
| Artwork Title | Bearded Slave (Il Schiavo barbuto) |
| Attributed To | Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 8408e72d-9df2-4c3c-96e2-c2582e30044d |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS2359 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |