Zeus from Cape Artemesion 450BCE¶

Tags¶
Artistic Nudity Figural Religious variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 209494 |
| Triangle Count Applied | 209494 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.5027396082878113 m |
| Height | 2.010000228881836 m |
| Original Depth | 43.0 m |
| Original Height | 201.0 m |
| Original Width | 214.0 m |
| Width | 2.147753953933716 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Greece |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -450 |
| Artwork Content Description | bearded male nude bronze statue, outstretched arms, dynamic stride, classical Greek deity |
| Artwork Medium | Bronze |
| Artwork Title | Zeus or Poseidon from Cape Artemision |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 4a6aa3d7-e1e8-474e-8178-9d4c8019a3dc |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS2100 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |