Sophocles 330BCE¶

Tags¶
Figural Portrait variant full variant lite
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 6 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 200004 |
| Triangle Count Applied | 200004 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.6537307500839233 m |
| Height | 2.1599159240722656 m |
| Original Depth | 62.0 m |
| Original Height | 216.0 m |
| Original Width | 85.0 m |
| Width | 0.8444435000419617 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Greece |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -330 |
| Artwork Content Description | marble statue, standing bearded male, draped robe, right hand chest, scroll base, classical Greek, ca 330 BCE |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Title | Portrait of the Greek tragedian Sophocles |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 41714d84-7807-46a0-8bb1-aaab04ef1a3a |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS633 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |