Portrait of Pharaon Amasis 550BCE¶

Tags¶
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 6 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 399996 |
| Triangle Count Applied | 199998 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.47680336236953735 m |
| Height | 1.0013201236724854 m |
| Width | 0.8290235996246338 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Egypt |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -550 |
| Artwork Content Description | white marble bust pharaoh nemes headdress stylized facial features torso |
| Artwork Medium | Stone |
| Artwork Title | Portrait of Pharaoh Amasis (Ahmose) II |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 3dad8323-dfc9-46be-b0d7-20c1d6fd08d0 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS576 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |