Farnese Diadoumenos 440BCE¶

Tags¶
Artistic Nudity Figural variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 400033 |
| Triangle Count Applied | 140011 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.3590032458305359 m |
| Height | 1.503057837486267 m |
| Original Height | 150.0 m |
| Width | 0.6758782267570496 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Greece |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -440 |
| Artwork Content Description | marble male nude athlete tying victors fillet contrapposto classical Greek Roman copy |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Title | The Farnese Diadoumenos (Diadoumenos): Athlete binding victor's fillet around his head |
| Attributed To | Polykleitos of Argos (Polyclitus the Elder) |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 7a474e94-7f75-49be-a1ae-2800c399e726 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS79 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |