Castor and Pollux 100BCE¶

Tags¶
Artistic Nudity Figural variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 895060 |
| Triangle Count Applied | 447530 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.5864015817642212 m |
| Height | 1.5805860757827759 m |
| Original Depth | 51.0 m |
| Original Height | 158.0 m |
| Original Width | 101.0 m |
| Width | 1.0783071517944336 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Rome |
| Location Of Origin | 6 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -100 |
| Artwork Content Description | classical marble sculpture, two nude male twins, Dioscuri Castor Pollux, draped attendant, pedestal |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Title | Castor and Pollux (The Dioscuri) |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | f7333c7f-30c6-4747-8353-26b009ac7769 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS2362 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |