Cast of Aphrodite of Milos 100BCE¶

Tags¶
Artistic Nudity Damaged Figural Religious variant full variant lite
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 6 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 55214 |
| Triangle Count Applied | 55214 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.6471129655838013 m |
| Height | 2.1202869415283203 m |
| Original Depth | 0.0 m |
| Original Height | 204.0 m |
| Original Width | 0.0 m |
| Width | 0.6891018152236938 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -100 |
| Artwork Content Description | plaster cast Greek female statue nude torso missing arms draped cloth Aphrodite Venus de Milo |
| Artwork Medium | Plaster |
| Artwork Title | Plaster cast of an ancient sculpture – Aphrodite of Milos |
| Attributed To | Alexandros of Antioch |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 27bcda5d-1700-4e45-891a-5564261e1189 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://muzea.malopolska.pl/en/objects-list/2279 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |