Ashurbanipal hunting wild donkeys 650BCE¶

Tags¶
Animal Figural variant full variant lite
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 6 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 197821 |
| Triangle Count Applied | 197821 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.0868934616446495 m |
| Height | 0.6000021696090698 m |
| Original Height | 60.0 m |
| Original Width | 108.0 m |
| Width | 1.108793020248413 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Assyria |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -650 |
| Artwork Content Description | Assyrian bas-relief hunting scene, chariot archers, horses, wild donkeys, stylized figures |
| Artwork Medium | Plaster |
| Artwork Title | Ashurbanipal hunting wild donkeys |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 61fd0b3a-7eaa-4911-8212-a4f33052e2e1 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS1995 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |