Cast of Doryphoros 400BCE¶

Tags¶
Artistic Nudity Damaged Figural variant full
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 5 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 49494 |
| Triangle Count Applied | 49494 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.6988152265548706 m |
| Height | 1.9772952795028687 m |
| Original Height | 198.0 m |
| Width | 0.6772046089172363 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Greece |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -400 |
| Artwork Content Description | plaster cast ancient Greek Doryphoros, male nude, contrapposto, idealized anatomy, broken arms |
| Artwork Medium | Plaster |
| Artwork Title | Plaster cast of an ancient sculpture – Doryphoros |
| Attributed To | Polykleitos of Argos |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 3527e0d5-69b6-4b02-aaa7-5bd198bb4de7 |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://muzea.malopolska.pl/en/objects-list/2268 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |