Torso of Iris 438BCE¶

Tags¶
Damaged Figural Religious variant full variant lite
Parameters¶
| Parameter | Value |
|---|---|
| Image Count | 4 |
| Material Count | 1 |
| Object Count | 1 |
| Triangle Count | 399996 |
| Triangle Count Applied | 131998 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Depth | 0.8134663105010986 m |
| Height | 1.3200201988220215 m |
| Original Height | 132.0 m |
| Width | 0.7688549160957336 m |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Country Of Origin | Greece |
| Location Of Origin | 1 locations |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dated To | -438 |
| Artwork Content Description | Marble draped female torso, kneeling goddess Iris, missing head, missing arms, classical Greek sculpture |
| Artwork Medium | Marble |
| Artwork Title | Torso of Iris |
| Attributed To | Phidias |
| Bpy.Data.Version | 4.2.67 |
| Copyright | © 2018- polygoniq xyz s.r.o. |
| License | Royalty Free |
| Mapr Asset Id | 6c5a3ebd-1693-4c97-b513-5dd856a3a60a |
| Polygoniq Addon | aesthetiq |
| Source Link | https://open.smk.dk/en/artwork/image/KAS2113 |
| Introduced In | [1, 0, 0] |